Yılda Kaç Kez Araba Alıp Satabilirim? 2020

Araç trafiğinin de yoğun olduğu ülkemizde doğal olarka araba alım satım işleri oldukça aktif bir şekilde devam etmektedir. Hatta ekonomik kriz dönemlerinde bile araba ticaretine olan ilgi oldukça fazladır.

Bunun temel sebepleri arasında ise; nüfus yoğunluğuna bağlı toplu taşıma araçlarının kalabalık olması, her yere istenen saatte ulaşım imkanı olmaması, gece ulaşımı için toplu taşıma saatlerinin çok kısıtlı olması gibi etkenler yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra bir yıl içerisinde pek çok kez araç alıp satan insanlar da mevcuttur. Genellikle acil araba satanlardan araba alıp belli bir bekleme sürecinin ardından daha yüksek fiyatlara araba satmak sektörü ülkemizde oldukça canlıdır. Dolayısıyla insanların kafasında 1 yıl içinde kaç kez araba alım satım yapılabilir? gibi sorular canlanmaktadır.

Bir Yılda En Fazla Kez Araç Alım Satım Yapabilirim?

Devlet tarafından ikinci el araba alım satım ticaretine yeni düzenleme getirilmiştir. Bu düzenlemelerin temel amacı ise; ikinci el araba alım satım ticaretindeki vergi usulsüzlüklerinin önüne geçerek vergi kayıplarını önlemektir.

Türkiye’de bir birey olarak sınırsız olarak araba gibi araç alım hakkınız mevcuttur. Ancak düzenlemeler araç satışını kapsamaktadır. Bu doğrultuda, şahsi ya da vekaleten bir yıl içinde araç satışı hakkı en fazla üç adet olarak tanımlanmıştır.

Yukarıda da belirtildiği üzere bu uygulamadaki temel esas; kayıt altına alınamayan ikinci el araç ticaretinin önüne geçmektir. Elbette yılda üç araç satış hakkı sadece bireysel işlemler içindir. Bu durum kurumsal araba satan bayi vb. yerler için farklılık göstermektedir.

Yılda Üçten Fazla Araba Araç Satmak Mümkün Müdür?

 • Ticari bir amaç gütmeden ve vergi levhasına sahip olmayan şahıslar için bir yıl içinde üç adet araç satış hakkı mevcuttur.
 • 3 araç satış hakkı vekaleten satmak için aracı olunan durumlar için de geçerliliğini korumaktadır.
 • Bir yıl içinde üçten fazla araba satmak için satış sertifikasına sahip olmak ile birlikte sahibi, temsilcisi, müdürü ya da pazarlama elemanı ve satış elemanı gibi çalışılan işletme adına yapmak gerekmektedir.
 • Sıfır araç satışı yapan kurumlar için bir yıl içinde satış için kısıtlama bulunmasa da ikinci el alım – satım yapan kurumların bu sertifikaya sahip olması gerekmektedir.
 • Yılda üçten fazla araç satışı yapabilecek kurum ya da şahıslar düzenlemede belirtilmiştir. Bu durum için bazı evraklar da istenmektedir.
 • Yıllık üç araç sınırını geçen kişiler için dördüncü araç satışı için noterde sertifika ve yetki belgesi istenmektedir. Bu belgeleri notere sunmayan kişilerin işlemleri gerçekleştirilmemektedir.
İlginizi Çekebilir:  20 Bin (20.000) TL Sermaye İle Ne İş Yapılır?

Üçten Fazla İkinci El Araç Satışı İçin Gerekli Belgeler

İkinci el araç satışı esnasında hem alıcı hem de satıcı tarafından ticaretin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi adına eksiksiz ibraz edilmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Aşağıda listelenen belgeler satış esnasında hazır bulundurulmalıdır.

 1. Vergi ve plaka numarası,
 2. İşlemleri vekaletin başka birisi yürütecekse vekalet belgesi,
 3. Noter satış belgesi,
 4. Trafik sigortası poliçesi,
 5. Vergi ilişik kesme belgesi,
 6. Tescil ve trafik gibi belgelerin hazır olması gereklidir.

Yukarıda listelediğimiz evraklar ikinci el araç satışı için gereklidir. Ancak üçten fazla araç satışı esnasında aşağıdaki ilaveten gerekli evraklar mevcuttur.

 • Yetki Belgesi,
 • Satış Sertifikası gibi ek evraklardır.

Araç Satış Yetki Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Adından da anlaşılacağı üzere yetki belgesi, araç satış işlemleri için kurumsal iş yerlerine ve kurumlara verilmektedir. Birden fazla işletme aracılığıyla satış yapılmak isteniyor ise ayrı ayrı yetki belgesi alınması gerekir.

Satış Yetki Belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğü tarafından verilebilmektedir.

Satış Sertifikası Nasıl Alınır?

Yetki belgesi olan kurumlarda çalışan kişilere verilen belgeye satış sertifikası denilmektedir. Bu sertifikaya sahip olanlar genellikle oto bayii ya da galeri müdürü, pazarlamacısı, sahibi ya da satış elemanı gibi personellerdir.

Kurum adına araç satışını gerçekleştiren kişiler satış sertifikasına sahip olmalıdırlar. Böylelikle bu kişiler, bulundukları işletme adına noterde satış işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir