Ücretsiz İzin Maaşı 2020 Başvuru Nasıl Alınır?

Son dönemde hükumet tarafından yapılan açıklama neticesinde korona virüsü nedeniyle işten çıkarma 3 ay boyunca yasaklanıyor. Böylelikle ücretsiz izinde olan kişilere İŞKUR tarafından günlük para verilecektir. Hal böyle olunca vatandaşların kafasında ücretsiz izin maaşı başvurusu nasıl yapılır? ve ücretsiz izin maaşı ne kadar? gibi sorular canlanmaktadır.

Virüs nedeniyle uzun dönem kapalı kalan ya da kısa çalışma modeline giden işletmeler, nakit akışındaki büyük oranda azalma nedeniyle çalışanlarına maaş vermekte de güçlük çekiyor. Bu nedenle de işverenler çalışanlarını işten çıkarmak yerine ücretsiz izin verme yoluna gidiyor.

Kimler Ücretsiz İzin Maaşı Alabilir?

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklama ile birlikte 15 Mart 2020 sonrasında işten çıkarılanlar arasından işsizlik sigortası alamayanlar ile 447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa getirilen geçici madde kapsamında virüs nedeniyle ücretsiz izin verilen çalışanlar günlük ücretsiz maaşı yardımı alabilecek.

Açıklamadan da anlaşılabileceği üzere virüs nedeniyle işsiz kalanlar ve ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar olmak üzere toplamda iki grup ücretsiz izin maaşından yararlanabilecektir.

Ücretsiz İzin Maaşı 2020 Ne Kadar?

Kapsam dahiline giren çalışanlar için ücretsiz izin maaşı günlük 39 lira 29 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam ise aylık olarak yaklaşık 1.178 TL gibi bir tutara denk gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar 2020 Nasıl Alınır?

15 Mart sonrası işsiz kalıp işsizlik maaşı alamayan kesim de ücretsiz izin maaşı uygulamasından yararlanabilecektir. Ayrıca bu yardımdan yararlananların çalıştırılması durumunda işverenlere maddi ceza kesileceği de belirtilmiştir.

Ücretsiz İzin Maaşı Süresi Kaç Ay Olacak?

Yapılacak ücretsiz izin parası 2020 yardımının süresi 3 ay olarak belirtilmiştir. Ancak yardım süresi, cumhurbaşkanı talimatıyla 6 aya da uzatabilecek.

Böylece durumun gidişatına göre ödenek süresi değişebilir. Eğer virüs nedeniyle işletmeler çok daha uzun süre kapalı kalırsa bu sürenin uzatılabilmesi mümkündür. Aynı şekilde hızlı bir şekilde eski düzene geri dönüş olursa da süre 3 ay olarak kalabilir.

Ücretsiz İzin Maaşı Başvuru Şartları 2020

  • 15 Mart 2020 tarihi sonrasında işten çıkarılmış olmak ve işsizlik maaşı hakkından yararlanamayanlar,
  • İşten çıkarılma yasaklandığı için işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar,
  • Üstteki koşulu sağlayan iki grup da ücretsiz izin maaşı alabilecektir. Başvuru ile ilgili detaylar ise yakın zamanda duyurulacaktır.

Konu ile ilgili detaylar için yorumlar kısmına yorum yazarak fikrinizi beyan edebilirsiniz. Ücretsiz izin maaşı başvuru şartları bu başlık altından güncel kalacaktır.

Başvurular https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresinden yapılacaktır. İşverenler sistemden gerekli formları doldurarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir