TC Kimlik No İle Banka ATM’den Para Çekme İşlemi

Teknoloji çağını geçip uzay çağına giriş yaptığımız bu dönemde artık bir çok elektronik işlem sanal ortama aktarılmış durumdadır. Dolayısıyla bankalar gibi pek çok kurumlar, kullanıcılarına banka kartı, kredi kartı vb. gibi akıllı kartlar dağıtarak onlar aracılığıyla işlem yapmalarını sağlamaktadır. Zaman zaman insanlar bu tarz kartlarını ya da belgelerini yanına almayı unutabilmektedir. Bu durumda da insanların kafasında oluşan soru ise TC Kimlik ile bankadan para çekme işlemi mümkün müdür?

TC Kimlik İle Bankadan Para Çekmek

Eğer TC Kimlik belgeniz yani nüfus cüzdanınız yanınızdaysa ATM kartınızı ya da kredi kartınızı unutmuş olsanız bile hesabınız olan banka şubesine giderek para çekme işlemi veyahut diğer bankacılık işlemlerinizi şubeden gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan iki nokta vardır; TC kimlik kartınızdaki fotoğrafınız görünür olmalı ve bu belge size ait olmalıdır.

Bunun yanı sıra bazı bankalara ait ATM’lerden TC kimlik numarası ile de işlem yapmak mümkündür. Bunun için ise işlem yapmak istediğiniz banka ATM’sinden kartsız işlem bölümünden sizden istenen TC Kimlik No ve diğer detayları girdikten sonra bankada kayıtlı olan cep telefonunuza gelen SMS doğrulama koduyla bazı işlemlerinizi yapmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2020

TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekmek

Yanınızda kim olduğunuzu kanıtlayan TC Kimlik belgesi, pasaport ya da TC kimlik numaranızın yazılı olduğu ehliyet gibi kişisel belgeniz yok ise banka şubesinden para çekme gibi işlem yapmanız mümkün değildir.

Ancak bir önceki başlık altında da belirtildiği üzere ATM üzerinden kartsız işlem yaparak banka hesabınıza tanımlı olan cep telefonunuza gelen SMS işlem koduyla bazı bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Cep Telefonu İle ATM’den Para Çekmek

Cep para transferi gibi işlemler aracılığıyla cep telefonu numaranıza eğer para transferi yapıldıysa ilgili banka ATM’sinden size aktarılan tutarı nakit olarak çekmeniz mümkündür.

Bunun için ise size para gelen banka ATM’sine gidip kartsız işlemler menüsünden cep telefonuna havale kısmını seçip size gelen SMS doğrulama kodunu ve gönderilen tutarı girmeniz para çekmek için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir