Sübvansiyonlu Kredi Nedir? Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Sübvansiyonlu kredi nedir konusundan önce sübvansiyon kelimesinin ne anlama geldiğine açıklık getirmek daha doğru olacaktır. Çünkü böylelikle sübvansiyon nedir sorusunun yanıtı ile birlikte bu tür kredilerin detaylarına hakim olmak daha kolay olacaktır.

Sübvansiyon Ne Demektir?

Başlı başına bir bilim alanı olan iktisat kendi içerisinde geniş bir terminolojiye sahiptir. Son yıllarda haber akışlarında ve günlük muhabbet içerisinde duyulan terimlerden biri olan sübvansiyon kelimesini açıklamak gerekirse;

Devlet, ekonomide sirkülasyonu canlı tutmak ve gelişime katkı sağlaması için kişi ya da kurumlara karşılıksız olarak yaptığı yardımlara sübvansiyon denilmektedir. Kelime Fransızcadan dilimize geçmiştir. Destekleme anlamına gelen bir yapıda kullanılır.

Ülkeler kendi üreticilerine belirli sübvansiyonlar sağlayarak o alandaki üretimin artmasını ya da üreticilerin sektörü terk etmemesini sağlayabilir. Hatta bazı sübvansiyonların uluslararası ticareti de büyük oranda etkilediği bilinmektedir. Dolayısıyla sübvansiyonlar doğrudan destek ve para yardımı şeklinde ya da düşük faizli kredi gibi teşvikler ile iki yoldan yapılabilmektedir.

Sübvansiyonlu Kredi Nedir?

Günümüzde bankalardan, finans kuruluşlardan ya da devletin kendi içindeki sektörlere yönelik alanlarda var olan kurumlarından çeşitli iş kollarına yönelik nakdi ihtiyacı karşılamak için kredi paket programları hazırlanmaktadır. Örneğin Tarım bakanlığının, çiftçilere üretim için sağladığı krediler bu konuya bir örnektir. Bu kısımda ise yukarıda tanımda yaptığımız açıklamaya uygun olarak devletin kişi ya da kurumlara yönelik iş alanları konusunda destek sağladığı kredilere sübvansiyonlu kredi denir.

İlginizi Çekebilir:  Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar 2020

Bu kredilerin amacı sosyal yardımlaşma ve ekonomiyi canlandırma amacı gütmektedir. Devlet tarafından sağlanan bu krediler tamamen karşılıksız olup, üretim temelli gelişimi desteklemek adına devlet hazinesinden sağlanan kredilerdir.

Tabii ki sadece bu amaç doğrultusunda hazırlanan destekleme projeleri olmayabilir. Örneğin; bir ülkede yaşanan doğal afetler nedeniyle zarar gören ve beklenen üretim kotasının altında toplanan bitkilerin, meyvelerin, sebzelerin devlet tarafından ucuza alınması da bu kredi türüne bir örnektir. Ya da kısa süre önce Türkiye’de rastladığımız konut fiyatlarının yükselmesi, banka konut kredilerinin yükselmesi ile kamu bankalarında konut kredilerinde zararına yapılan faiz indirimleri de yine sübvansiyonlu kredilere örnektir.

Sübvansiyonlu Kredi Nasıl Hesaplanır?

Devlet tarafından çeşitli iş alanlarında verilen kredilerin yani destekleme amaçlı olan karşılıksız sübvansiyon kredilerin hesaplanması normal kredilerle oldukça fazla benzerlik göstermektedir. Genellikle hesaplama işlemi destek verilen paketin içeriğine göre değişmekte olup genellikle vade / oran üzeri işlem şeklinde görülür.

Örneğin; tarım alanında yapılacak bir destekleme kredisi için 12 ay vade için belirli bir oran var iken katlanan vade sayısına göre oranda da belirli oranlarda değişimler gözlemlenerek hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Bu hesaplama işlemleri ise kişi ya da kurumların kredilerden yararlanabilmesi için oluşturulmuş olan düzenlemeleri içerir.

Tarım ile uğraşıyor ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi ile tarımsal destek imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir