Senetle Borç Para Veren Yerler

Ülkemizde yoksulluk çeken pek çok insan gerek banka kredi borcu olmalarından dolayı gerek ise kredi notunun düşük olması ya da yeterli geliri olmaması sebebiyle resmi kurum ve kuruluşlardan kredi çekememektedir. Bu yüzden de senetle borç veren yerler arama arayışı içine giren insan sayısını görmek oldukça fazladır.

Son dönemlerde İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça fazla borç para arayışına girenlerin olduğu görülmektedir. Kimi kişilerin senet karşılığında yüksek faizlerle borç para verdikleri bilinmektedir. Ancak bir şeyi unutmamak gerekir ki bu kişiler genellikle tefecilik yapmaktadırlar. Ülkemizde tefecilik kanunen yasaktır ve bu durum TCK’nın 241. maddesinde de aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

Tefecilik suçu, kazanç sağlamak maksadıyla bir kimseye “doğrudan ödünç para verme”, “senet kırdırma” veya “kredi kartıyla pos cihazından para çekme” yollarıyla ödünç para verilmesiyle oluşan ekonomik bir suçtur (TCK md.241).

TCK 241

Dolayısıyla bu tarz iş yapan kişilerden kesinlikle uzak durmanız ilk tavsiyemiz olacaktır. Borç ya da kredi çekerken her zaman yasal yollardan kendinizi güvence altına almanız en mantıklı borç alma seçeneklerinden olacaktır. Bankalar tarafından borç alma konusunda sıkıntılı durumlarda olanlar ise ilk önce yakın çevresi ya da arkadaşlarından borç almayı deneyebilirler. Böylelikle tefecilik gibi yasa dışı durumların önüne geçilebilir.

SENETLE BORÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • Boş senete kesinlikle imza atmayınız. Özellikle senet ile bir işlem yaptığınız zaman tutar kısmının hem rakam hem de yazı ile yazılmış olmasına özen gösteriniz.
 • Senetlerin sonradan değiştirilme ihtimaline karşı ise tutarların başlangıç ve bitiş kısmına çizgi ekleyin ya da ekletiniz. Böylelikle sonradan rakamı arttırma ya da düşürme gibi durumların önüne geçilmiş olacaktır.
 • Senetle taksitleri ödedikçe geri aldığınız senetlerin size ait olduğundan ve imzaladığınız senetlerle aynı olduğundan kesinlikle emin olunuz.
İlginizi Çekebilir:  Senetle Altın Satan Kuyumcular

Bunun dışında ise halk arasında yaygın olarak bilinen borç veren kuyumcuların varlığı ile ilgili de konuya değinmeden geçmeyelim. Bazı kuyumcular kendi inisiyatifine bağlı olarak tanıdığı ya da çevresindeki insanlara borç para verebilir ancak kuyumcuların bu şekilde resmi bir faaliyeti bulunmamaktadır. Dolayısıyla her kuyumcudan borç alınabilir diye bir kaide içine girmek kesinlikle yanlıştır.

SENETLE BORÇ VEREN FAKTORİNGLER

BDDK denetimi doğrultusunda faaliyet gösteren ve faal olarak işlemlerine devam eden;

 • Anadolu Faktoring
 • Abc Faktoring
 • Fiba Faktoring
 • İş Faktoring
 • MNG Faktoring
 • Şeker Faktoring
 • TEB Faktoring

gibi çeşitli faktoring firmaları herhangi bir değerli mal, mülk vs. karşılığında senetle kredi verebilmektedir. Bunun ile ilgili BDDK tarafından listelenmiş olan
https://www.bddk.org.tr/Kuruluslar-Kategori/Faktoring-Sirketleri/3 siteden listeyi inceleyebilirsiniz. Ayrıca bazı faktoring firmalarının faaliyetleri de kapatılmaktadır. Eğer bir faktoring firması ile görüşmek istiyorsanız görüşmeden önce BDDK sayfasından faal olup olmadığını görebilirsiniz.

SENETLE BORÇ ALMAK ETİK MİDİR?

Öncelikli olarak tefecilere ve dolandırıcılara çok dikkat edilmektedir. Bazı durumlarda insanlar parasız kalınca çaresiz kalabiliyor ancak senetle işlem yapmak yerine her zaman yakın çevre ve dostlarınıza danışmanız sizin için daha uygun olacaktır. Tefecilerden ya da komisyonlar borç veren kişilerden kesinlikle uzak durunuz. Ayrıca senetleborckredi.com adresinde yer alan bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tavsiye niteliği taşımamaktadır. Yaşayabileceğiniz herhangi bir sorundan senetleborckredi.com adresi sorumlu değildir.

6 Comments

 1. senetle nakıt ımkanı sağlayanlar turkıyede tek fırmadır bılgınız olsun bızler aldık sızlerde almak sıtıyorsanız

 2. Adım Yasemin, fotoğrafçı ve haber gazeteciyim.
  Benim kendi fotoğraf stüdyomda işim ve ayrıca düğün aksesuarları dükkanlarım var.
  Bana nasıl para kazanabileceğimi ve fotoğraf stüdyosu işime ve moda giyim işime nasıl başladığımı soranlar için yardım için ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir