Şartlı Gebelik 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok kadına çeşitli konularda yardım yaparak kadınların toplum içerisinde gündelik hayatta daha fazla var olmalarına imkan sağlamaktadır. Bu yardımlardan biri de hamile kadınlara yönelik yapılan şartlı gebelik yardımıdır. Bu yardım kapsamında sosyal güvencesi olmayan ve maddi konuda güçlük çeken kadınlara yönelik yapılan para yardımıdır.

Bir toplumun en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri genç neslin yetişmesi ve gelişimi konusudur. Bu konuda birçok Avrupa ülkesi sıkıntılar çekerken ülkemizde bu sıkıntılarla karşı karşıya kalmamak için anne adaylarının dar gelirli olması, sağlık hizmetlerinden yararlanamaması, maddi güçlüğünün bulunması durumlarında gebelik yardımı parası vermektedir. Para yardımının dışında hastane hizmetlerinden ücretsiz yararlandırılarak sağlıklı bir bebeğin doğuma kadar olan süreci garantiye alınmış olunuyor.

Şartlı Gebelikten Yararlanma Şartları

Bakanlığın sağladığı şartlı gebelik yardımı programı kapsamında bakanlığın anne adaylarından istediği bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyumluluk sağlayan anne adayları gebelik yardımı programından faydalanabilmektedir. İstenilen şartlara baktığımız zaman, anne adayının yaşadığı hanede bulunan diğer bireysel sosyal güvence olmamalıdır.

Yardım programından yararlanmak isteyen anne adaylarının gebe olduğu süre içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra bakanlık bünyesinde görevlendirilmiş mütevelli heyeti anne adayını inceleyecek ve durumuna göre onay vermelidir. Yardımı alan anne adaylarının düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Programdan yararlanmak isteyen anne adaylarında resmi nikah bulunması da aranılan şartlardan biridir. Bu şartları sağlayan anne adayları yardım programından yararlanabilmektedir.

Şartlı Gebelik Başvuru Adresi

Gebe olan anne adaylarının bulundukları şehirde bizzat kendileri il veya ilçede nerede ikamet ediyorsan yaşadıkları yerleşim yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek başvuru yapmalıdır. Başvuruya gittikleri zaman çalışan bireylerin istedikleri belge ve evrakları doldurarak teslim etmeleri sonrasında sürecin nasıl işlediğine dair bilgi almaları ve bu bilgilere uyum sağlaması beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Gebelik Yardım Tutarı Ne Kadardır?

Şartlı Gebelik Yardımı programından yararlanan anneler yardımı kazanmaya başladıkları ay itibariyle doğum yapıncaya kadar aylık 35 Türk lirası yardım parası alırlar. Anne adayının düşük doğum yapması durumunda ise yardım düşük yapılan aya kadar devam etmektedir. Örneğin anne adayı 6.ayda düşük yaptı. Yardım 6.aya kadar yapılır. Ayrıca doğum yaptıkları zaman bebeğin ölü ya da canlı doğması yardımın yapılmasına engel değildir.

Doğum yapılıncaya kadar alınan yardım şartlı gebelik yardımı programı kapsamında değerlendirilirken doğum yaptıkları an şartlı doğum yardımı kapsamında ekstradan bir yardım alırlar. Şartlı gebelik yardımı 4 takip süreci altında izlenmektedir. İlk 4 aylık gebelik birinci takip sürecini 5. İle 7.ay arası ikinci takip sürecini 8.ay üçüncü takip sürecini ve 9.ay dördüncü takip sürecini oluşturur. Tüm bu takip sürecini tamamlayan anne adaylarına toplamda 315 Türk lirası yardım yapılmaktadır. Sonrasında yapılan şartlı doğum yardımı ile beraber yapılan 75 Türk lirası yardım sayesinde anne adayının aldığı para 390 Türk lirasını bulmaktadır.

Şartlı Gebelik Yardımı programı kapsamında anne adaylarının doğum yaptığı zamanda ödenen tek seferlik yardıma şartlı doğum yardımı denir. Bu yardım şartlı gebelik yardımı programından farklı olarak sürekli değil tek seferlik ödenmektedir.

Şartlı doğum yardımından yararlanan anne adaylarının alacağı miktarlar ise sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Şartlı doğum yardımı tek seferlik olmak üzere doğum sonrasında anne adayına 75 Türk lirası verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir