Sadece Ad Soyad ile İnternetten TC Kimlik NO Öğrenme

Türkiye’de yaşayan her Türk vatandaşının kendine has 11 haneli TC kimlik no diye tabir edilen vatandaşlık numarası bulunmaktadır. Böylece TC kimlik numarası sayesinde resmi kurum ve kuruluşlarda yapılan işlemler çok daha kolay hale gelmektedir.

Günümüzde kimliklerde, ehliyet diye adlandırılan sürücü lisanslarında, öğrenci kartlarında TC kimlik numarası yer almaktadır. Kurumlar için yapılan sorgulamalarda TC kimlik numarası kullanılarak bir kişinin nüfus bilgileri gibi çok sayıda bilgisine ulaşmak mümkündür.

TC Kimlik Numarası Ne İşe Yarar?

Türk vatandaşları gündelik hayatta yaptığı pek çok işlemi TC kimlik no aracılığıyla yapmaktadır. Örnek vermek gerekir ise öğrenciler resmi sınavlara başvurmak için TC kimlik numaralarını kullanmaktadır. Aynı şekilde sınava giriş için de TC kimlik numarası yazılı olan kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar, vergi dairesi işlemleri gibi çok sayıda kamu kurumu aktiviteleri için TC kimlik numarası sorulmaktadır. Bunun temel sebebi ise TC kimlik numarası sayesinde işlemi yapılacak kişinin doğrulanması ve gerekli detayların öğrenilebilmesidir.

Ayrıca asayiş kolluk kuvvetlerine bağlı olan polis, asker, jandarma gibi güvenlik görevlileri de zaman zaman rutin kontrol çerçevesinde kimlik sorma hakkına sahiptir. Sorgu işlemi için gerekli olan şey TC kimlik numarası olduğu için TC kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik kartı ya da ehliyet gibi kimliğinizi gösteren belgelerin yanınızda olması önem arz etmektedir.

İsim Soyisim İle İnternetten TC Kimlik No Öğrenmek

Yalnızca ad soyad kullanarak bir kişinin TC kimlik numarasını sorgulayarak öğrenmek günümüz şartlarında mümkün değildir. Bunun çok sayıda nedeni vardır ancak TC kimlik numarası hassas bilgi sınıfına girdiği için herkes tarafından kolaylıkla sorgulanamamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

TC kimlik no doğrulama ile ilgili internet üzerinden yapılabilen tüm sorgular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/TcKimlikNoDogrula adresinden yapılmaktadır.

İnternetten Online TC Kimlik No Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten TC kimlik numaranızı doğrularken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak TC kimlik numaranızı doğrulayabileceğiniz resmi internet adresine girerek gerekli bilgileri sağladıktan sonra doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Nedir bu gerekli bilgiler diyorsanız ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından hazırlanan sorgulama formundan Ad Soyad, Doğum Tarihi ya da nüfus cüzdanı seri no veya yeni kimlik kartında bulunan seri numarası ile kimlik numarası doğrulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

İnternetten TC Kimlik No Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikli olarak TC kimlik no sorgularken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin resmi internet sitesini kullanın. Çünkü internet üzerinde kimlik avı amaçlı kişisel bilgileri isteyen pek çok resmi olmayan internet sitesi bulunmaktadır. Bu gibi sitelerin hassas bilgilerinize kolaylıkla ulaşmasını engellemek için resmi siteleri tercih etmeniz çok önemlidir.

TC kimlik numarası üzerinden çok sayıda yasal işlem yapılabildiği için üçüncü şahıslar tarafından işlem yapılmasını önlemek için bu sorgulamaları tckimlik.nvi.gov.tr üzerinden yapmanız tavsiye edilmektedir. TC kimlik no sorgulama hizmetini kullanmakta güçlük çekenlerin ise resmi kurumlardan bu konuyla ilgili hizmet alması daha iyi olacaktır. Aksi taktirde resmi olmayan sayfalardan yapılan sorgulamalar kimlik bilgilerinin yabancı şahıslara geçmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir