PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) 1840 yılından beri ülkemizde hizmet vermektedir. 180 yılı aşkın süredir insanların iletişimi için ülke genelinde hizmet ağını kuran kurum, yıllar içerisinde teknolojinin gelişmesi ile yenilikleri bünyesine ekleyerek hizmet ağını genişletmiştir.

Bugün mektup ve telgraf gönderme işleminin dışında kargoculuk, bankacılık, e-ticaret gibi özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Para gönderme ve alma işlemleri de yine aynı şekilde PTT üzerinden yapılabiliyor.

PTT’den Nasıl Para Gönderilir?

Genelde para gönderme işlemi banka kurumlarına has bir durum olsa da PTT bu konuda ilginç bir yönü ile ön plana çıkmaktadır. PTT ile Para Göndermek için herhangi bir PTT şubesinden, ATM cihazından veya mobil uygulama üzerinden gönderebilirsiniz. Göndermek istediğiniz kişinin adı ve soyadı ile ister PTT şubesine isterseniz göndermek istediğiniz kişinin iş adresine ya da evlerine gönderebilirsiniz.

Para göndermek için şubeye gittiğinizde para gönderme formunu alarak, parayı göndereceğiniz kişinin bilgileri, sizden istenen bilgiler ve tutarı yazarak şube görevlisine para ile teslim ederek gönderme işlemini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında PTT Bank ATM’lerine giderek kartlı ya da kartsız işlemler seçeneğini kullanarak sizden istenen bilgilerin girişini sağladıktan sonra havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Almak İçin Başvuru

PTT Yurtdışına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Yurtdışında birine para göndermek isterseniz bankalarda çok yüksek komisyon ücretleri çıkabiliyor. Bu durumda tercih edilen kurumların başında PTT geliyor. PTT aracılığı ile yurtdışına para gönderebilirsiniz. Bunun için en yakın PTT şubesine giderek şube görevlisine durumu bildirdikten sonra sizden istediği form bilgilerini doldurmanız durumunda paranızı yurtdışına gönderebilirsiniz.

Ayrıca bu işlemin bir diğer güzel yanı ise göndereceğiniz ülkede elektronik posta teşkilat yapılanması bulunmuyorsa PTT anlaşması varsa yine paranızı sorunsuz bir şekilde gönderebilirsiniz.

18 Yaş Altı PTT’den Para Gönderebilir Mi? Alabilir Mi?

PTT ile ilgili para gönderme ve alım işlerimde en çok sorulan sorulardan biri ise 18 yaş altı kişilerin para gönderip gönderemeyeceği konusudur. Bu sorunun cevabı kısaca evettir.

18 yaş altında olan birisi PTT aracılığı ile para gönderebilir, para çekebilir. Tabii ki işlem yapmadan önce PTT şubesinde görevli çalışanlara bu konuyu sormakta fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir