Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilebilir Mi?

Provizyon kelimesinin anlamı ön onay demektir. Özellikle kredi kartı ile yapılan işlemlerde provizyonda bekleyen işlemler banka tarafından incelenir. İşlemde banka tarafından herhangi bir şüpheli durum tespit edilmezse, işlem gerçekleşir.

Provizyonda Bekleyen İşlem Nedir?

Provizyonda bekleyen işlemde, işlem tutarı kart sahibinin limitinden düşer yada blokeye alınır, fakat karşı tarafın da pos hesabına da geçmez. Provizyon beklemesi denilen bu süreçten sonra işlem gerçekleşir.

Genelde POS temelli sorunlarda ve yurtdışı alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı işlemleri provizyona düşer. Provizyonda Bekleyen işlemleri iptal edilmesi söz konusu istediğimiz takdirde banka üzerinden bu işlemi direkt yapamıyoruz.

Öncelikle kredi kartı ekstresinde provizyonda bekleyen işlem hangisi onu bilmeliyiz. Kredi kartımızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ilgili tutarın provizyonda beklediğini ve harcama itirazı vermek istediğinizi belirtiyorsunuz. Harcama itirazınızı ister telefonla müşteri hizmetlerinden ister şubelerden yapabilirsiniz. Bir süre sonra ilgili tutar kredi kartımız limitine iade olur.

Provizyonda Bekleyen İşlem Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı ekstremizde provizyonda bekleyen işlem gördüğümüzde ilk aklımıza gelen provizyonda bekleyen işlemler nasıl iptal edilir olur. Ama şuna da dikkat etmek gerekir. Bu işleme konu olan alışverişten mal ve hizmet alınmamış olmalıdır. Çünkü provizyon iptalinden sonra para bize iade olacaktır. Eğer biz karşı taraftan mal ve hizmet aldıysak bunun bedelini ödememiş oluruz.

İlginizi Çekebilir:  Şehit ve Gazi Ailelerine Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Dolandırıcılık olaylarının artmasıyla kredi kartı işlemlerinin dışında havale ya da EFT gibi işlemlerde de provizyonda bekleyen işlemler olmaktadır. Müşteri hesaplarının güvenliği için özellikle hesaplardan ilk defa farklı bir hesaba para transferi yapılacağı zaman ya da yüksek meblağda transfer yapılacağı zaman, işlem tutarı işlemi yapan kişinin hesabından düşer ama karşı tarafın hesabına geçmez ve provizyonda bekler.

Bu esnada para gönderen hesap sahibi banka tarafından aranıp para transferini kendisinin yaptığı konusunda teyit alınır. Eğer teyit vermezse 2 iş gününde tutar gönderici para hesaba iade olur.

DenizBank ile çalışan müşterilerimiz Denizbank çalışma saatleri hakkında tüm detayları öğrenmek için ilgili yazımıza gidebilirler.

12 Comments

 1. Merhaba ziraat bankası kredi kartımda provizyonda oyun alınmış görünüyor ve iptal etmiyor banka n ve yapmam lazım teşekkür ederim

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Genellikle ürünü iade ettiğiniz yere bağlı olarak değişmek ile birlikte 5 ya da 10 iş günü içerisinde iade edilir.

 2. Merhaba. Ben bir ürünü aldıktan 5-10 dakika sonra provizyondayken siteden iade attım. Hesap kesim tarihi de yakın. Provizyonda bekleyen işlemler hesap kesimine dahil oluyor mu? Kaç güne hesabıma yansır?

  1. Merhaba Emin Bey,

   İptal işlemi onaylandığı taktirde kısa bir süre içerisinde hesabınıza yatacaktır. Bu durumda önemli olan kısım iade ettiğiniz yerin işlemi iptal etmiş olmasıdır.

 3. Merhaba. Ben bir ürünü aldım ve yaklaşık 20 dakika sonra siparişi iptal ettim. Bankanın mobil uygulaması üzerinde “Provizyondaki İşlemler” başlığı altında kesilmiş görünüyor. Para iadesi yapılacak mı? Ne zaman yapılır?

 4. Bende uçak bileti almaya çalıştım para hesaptan çıktı bana msj geldi provizyondaki para iptal edildi diye
  İptal olmuş sa ne yapmalıyım

  1. Provizyondaki işlem tutarları genelde 2 iş günü içinde hesaba yansır. Aksi durumda bankanız ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

 5. Steam üzerinden ziraat bankasi kredi kartımla 249 tl lik bir alışveriş yaptım. Işlem provizyondayken aldim oyunu iade ettim. Fakat işlem pazar gununden beri provizyonda takılıp kaldı. Bu bir problem oluşturur mu?

  1. Provizyondayken iptal ettiyseniz belirli iş günü içerisinde iadeniz yapılır. Konuyla ilgili bankanızdan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir