Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Başta altın olmak üzere birçok kıymetli maden ve değerli taşlarda hesaplamalar belirli standartlara göre yapılır. Bu hesaplama standardı madenin veya taşın piyasadaki fiyat değerlemesini belirlemek için önemlidir. Bu nedenle oldukça hassas ayarlar ve sayılar ile yapılmaktadır. Dünyanın en değerli madenlerinden olan Altın’da ise has altın anlamına gelen ons altın, madenin fiyatının belirlenmesinde önemli bir role sahip.

Ons Altın Kaç Gramdır?

Ons altın ile ilgili biraz daha teknik bilgi vermek gerekirse; Ons altının simgesi OZ’dur. Dünya genelinde kabul edilen gram ağırlığı ise 31,10348 olarak hesaplanmaktadır. Gram altın ile ONS altın arasındaki farkı merak edenler için küçük bir bilgi de vermemiz gerekirse; gram altın ülke içindeki hareketlenmelerden etkilenir. Ons altın ise dünya genelinde kabul gördüğü için dünyadaki gelişmelere karşılık olarak fiyatlandırmada tepki verir.

Ons Gümüş Nedir?

Yine değerli madenlerden biri olan Gümüş içinde altındaki gibi ons değeri mevcuttur. Has gümüş (saf gümüş) anlamına gelen bu madenin gram ağırlığı 31,113 gramdır.

İlginizi Çekebilir:  CDS Nedir? Türkiye'nin CDS Primi Kaçtır?

Dünya genelinde gümüş hesaplaması bu oran üzerinden hesaplanmaktadır. Simgesi AG olup piyasalarda döviz kurlarına göre gösterimi XAG/USD ya da XAG/TL şeklinde gösterilir.

Ons Altın ve Gümüş Nereden Alınır?

Saf altın (ons altın) almak birçok yatırımcının aklına gelse de ülkemizde bu konuda çeşitli sıkıntılar bulunmaktadır. Araştırmalar dahilinde bakıldığında ülkemizde ons altın satışı yapan bir işletme, banka bulunmamaktadır. Bu nedenle saf altın alma yetkisine sahip olanlar sadece altın işlemeciliği yapan bazı işletmelerle sınırlı kalıyor. Ons altın ile ilgili satış işlemi sadece İstanbul Altın Rafinerisi tarafından külçe şeklinde satılmaktadır. Gram veya elinizdeki yatırım bedeli kadar almak mümkün değil.

Yine aynı şekilde durum gümüş içinde geçerli. Yatırım amaçlı veya birikim amaçlı ons gümüş almak istiyorsanız bu mümkün değil. İnternet üzerinden araştırılınca görüldüğü üzere külçe olarak ons gümüş satışı yapılmaktadır. Ancak bu şekilde alınabilen gümüşler yer almaktadır. Yatırım amaçlı altın veya gümüş almak için fiziksel kuyumcuları ya da bankalarda size ait yatırım hesaplarından satın alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir