Öksüz ve Yetim Maaşı Ne Kadar 2020 Nasıl Alınır?

Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de anne ya da babasını kaybetmiş 18 yaş altı muhtaç çocuklara maddi yardım yapılmaktadır. Eğer anne vefat etmiş ise babaya, baba vefat etmişse anneye, hem anne hem de baba vefat etmişse çocuğa bakan kişi tarafından başvuru yapılabilmektedir.

Anne ya da baba tarafından başvuru yapılabilir. İkisinin de vefatı halinde başvuru yapacak çocuğun yasal vasisi tarafından resmi vasilik belgesi ya da nüfus kayıt sisteminde beraber yaşadığına dair belge ile birlikte başvuru gerçekleştirilebilir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen yetim ve öksüz maaşı başvuruları için ikamet edilen il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı sorumludur.

Gerekli evraklar ile birlikte başvuru sahibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına doğrudan başvuru yapabilir.

İlginizi Çekebilir:  Şartlı Gebelik 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 Yaş Üstü Yetim Maaşı Alabilir Mi?

Yetim ve öksüz maaşından yararlanmak isteyenlerin 18 yaş altından küçük olması gerekmektedir.

Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yetim aylığından yararlanmak için gerekli evraklar arasında eğer başvuru yapılacak çocuğun hem annesinin ve babasının vefatı durumunda

Yetim Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Ülkemizde minimum asgari ücret gibi pek çok maaş yıl sonu açıklanan enflasyon oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Hal böyle olunca 2020 yılında yetim aylığında da değişiklik olmuştur.

Bu doğrultuda 2020 senesi için öksüz ve yetim aylığı alan çocuk başına aylık 100 TL olarak iki ayda bir olmak üzere 200 TL ödeme yapılmaktadır.

Eğer finansal açıdan güçlük çekiyorsanız maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar adlı makalemizi okuyarak maddi yardım yapan dernek ve vakıflar ile birlikte iş adamlarının listesini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir