Kredi Taksit Ödemesi Bir Gün Gecikirse Ne Olur?

Globalleşen dünyada artık hemen hemen her birey aktif olarak bankacılık işlemlerinden faydalanmaktadır. Bankalar günümüzde insanlara çok geniş yelpazelerde hizmetler sunmaktadır. Bunların en popülerleri arasında da kredi hizmeti bulunmaktadır.

Kredi çekenlerin sayısı git gide artmaktadır. Hal böyle olunca kredi borçlarını ödemekte güçlük çeken insanların sayısı da oldukça fazladır. Böyle olduğu zaman da insanların aklına kredi taksit ödemesi 1 gün gecikirse ne olur? gibi sorular gelmektedir.

Kredi Borcu Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı insanlar borçlarını geciktirmektedir. Özellikle aylık kredi taksiti olan insanlara, bankalar tarafından son ödeme tarihleri belirtilmektedir. Belirtilen tutarlar son ödeme tarihine kadar ödendiği taktirde herhangi bir sorun olmamaktadır.

Ancak bazı durumlarda ödeme tarihlerinde gecikmeler olabilmektedir. Gecikme olması durumunda gecikme faizi ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Gecikme faizi tutarları ise bankadan bankaya göre değişkenlik gösterse de aynı zamanda çekilen kredi tutarıyla da orantılı olarak değişebiliyor. Kredi kartı borcunuzun 1 gün geç ya da bir günden fazla gecikmesi durumunda gecikme faizi uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu 1 Günlük Taksit Gecikme Faizi

Normal şartlarda bankalar, kredi borcu taksitlerinde gecikme olması dahilinde borca ek olarak gecikme faizi yansıtmaktadırlar. Yasal dayanaklara göre gecikme faizi en fazla çekilen kredi faizinin %30 kadar fazlası olabilir.

Bu durumda, aylık %1 kredi faizi olan bir bireyin gecikme faizi en fazla %1,30 şeklinde olacaktır. Aynı şekilde aylık %2 faiz ile kredi almış bir kişinin kredi ödemesini geciktirmesi dahilinde karşılaşabileceği en yüksek gecikme faizi %2,60 olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak ise bankalar kredi borcunun bir günlük gecikmesinden dolayı haciz, icra gibi gibi yasal işlemler başlatmazlar. Bir günlük gecikme için gecikme faizi uygulayabilirler. Yasal işlemlerin başlaması için kredi kartı borcunun daha uzun sürelerde ödenmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir