Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Kesin Yöntem)

Kredi notu, finans kuruluşları tarafından bireylerin bankacılık işlemleri ve ödeme davranışlarına göre hesaplanan bir skordur. Kullanıcılar bu notun bankalar tarafından belirlendiğini düşünse de bu yanlış bir algıdır. Kredi notları bankalardan bağımsız olarak kredi kuruluşları tarafından belirlenmektedir. Kredi notunun belirlenmesindeki en önemli faktör ise düzenli ödemelerin ne şekilde yapıldığıdır.

Eğer bankadan kredi çektiyseniz ve borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemiyorsanız kredi notunuz düşük olacaktır. Ancak kredi çekip ödeme gününü geçirmeden düzenli ödeme yapan bireylerin ise kredi notu yüksek olacaktır. Kredi notunun belirlenmesinde çok önemli bir rol oynayan en önemli etken ise ödeme günü geçmeden ödeme yapmış olmaktır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu belirlenmeden önce bazı faktörler değerlendirmeye alınır. Değerlendirilen kriterlerin sonucu olarak ise bir bireyin kredi notu belirlenir. Günümüzde kredi notu yüksek olan kişilerin kredi alması kolay iken kredi notu düşük olanların kredi çekmesi biraz zordur. Kredi notu oluşturulurken bakılan kriterler:

  • Bankalardan çekilen kredilerin sayısı,
  • Kredi borcu düzenli ödeme davranışı,
  • Kredi limitleri,
  • Kredi limiti / Çekilen kredi tutarı oranı,
  • Kredi toplam borç bakiyesi,
  • Kredi tarihçesi,
  • Geçmişte ödenen kredi taksitlerinin uzunluğu,
  • Kullanılmış kredi çeşitliliği,
  • Yeni açılmış ve kapatılmış kredi sayısıdır.

Kredi Notum Düşük Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

Düşük kredi sorunu yaşayanların sıkça dile getirdiği bir söylem olan kredi notu yükseltmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Ancak maddi anlamda borçları ödeme yükümlülüğü gerektiren bir eylemdir. Dolayısıyla borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye başlamadan kredi notunuzu yükseltmeniz biraz zor olacaktır.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Günümüzde mevcut borçların tamamını kapatıp sadece bekleyerek kredi notu yükseltmek çok kolay değildir. Çünkü kredi notunu oluşturan mekanizmalar kredi borcunun tamamen ödenmesinden ziyade düzenli olarak borçlanıp ve düzenli olarak borcunu ödeyen bireylerin kredi notunu yüksek tutmaktadır. Dolayısıyla eğer kredi borcunuz olmamasına rağmen kredi notunuz düşük ise küçük çaplarda borçlanıp borcunuzu düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Açık Provizyon Nedir?

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunuzu 1 ayda 2 ayda ya da 6 ay ve 1 yıl gibi süreçlerde yükseltmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler arasındaki en önemli olanı da ödeme tutarının ne olduğu farketmeksizin ödemelerin zamanında ve günü geçmeden yapılmış olması gerektiğidir.

Aktif Kredi Kartı Kullanın

Devamlı olarak küçük ya da büyük çaplı alışverişlerde kredi kartı kullanmak kısa vadede kredi notunu yükselteyen değerli bir faktördür. Kredi kartlarınızdan yaptığınız alışverişler ile aylık düzenli ödeme yapıp kredi notunuzu yükseltin.

Ek Hesap Açtırın

Bankalar acil nakit ihtiyaçları için isteğe bağlı olarak ek hesap kullanımı sağlamaktadır. Ek hesap kullanırken dikkat etmeniz gereken tek şey borcun vadesi geldiğinde zamanında ödemektir. Zamanında ödediğiniz borçlar kredi notunuzu yükseltir ancak zamanında ödeme yapmamak kredi notunuza zarar verebilir.

Ödemelerinizi Daima Düzenli Bir Şekilde Yapın

Kredi notu hesaplanırken ağırlık verilen en önemli değerlendirme kriteri düzenli ödeme yapılıp yapılmadığıdır. Harcalamalarınızı yaparken ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapacak şekilde planlamanız gerekmektedir. Kredi notunun hesaplamasında %35 gibi bir değer düzenli ödeme yapılıp yapılmadığından gelmektedir.

Kredi borçlarını ödeme tarihi geçmeden yapmak kredi notunu arttıracaktır. Bunun yanı sıra son ödeme tarihi gelmeden ödenen borçlar da kredi notunun yükselmesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Ayrıca sadece asgari ödeme tutarı değil dönem borcunun tamamını ödemeniz de kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltecektir.

Kredi sicilim bozuk kredi alamıyorum mu diyorsunuz? Üzülmeyin! Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar listesine bakarak kendinize en uygun olan krediyi seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir