Kredi Kartına Fazla Para Yatırdım Geri Alabilir Miyim?

Nakit para çekmek için kredi kartı kullanılabilir. Eğer kredi kartına fazla para yatırma işlemi gerçekleştirdiyseniz ve bu nakdi kredi kartınızla çekme yolunu seçerseniz bu işlem nakit avans olarak değerlendirilmektedir. Yani kredi kartına fazla para yatırınca geri çekme talebinde bulunursanız süreç nakit avans olarak değerlendirilecek ve bankanız bu doğrultuda prosedür uygulayacaktır. Nakit avans çekme işlemini bankanızın ATM’lerinden çekmek ya da internet sitesinden işlemi yapmak mümkündür.

Kredi kartı ile nakit avans olarak adlandırılan işlem yapabilmekte ancak bankanız tarafından nakit avans ücreti şeklinde bir ödeme talebi olabilmektedir. Nakit avans çekmenin pahalı bir kredi kartı işlemlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Eğer nakit avans çekmeyi tercih ederseniz, avansı yatırmadığınız gün ya da günler boyunca bankanız tarafından faiz işletilmektedir.

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Parayı Geri Çekmek

Bu koşullar altında eğer nakit avans ücreti yansımasın istiyorsanız, kredi kartına fazla para yatırınca yapılması gereken bankanızın şubesine ‘kredi kartıma fazla yatırdım ve sadece bu fazla parayı çekmek istiyorum.’ şeklinde beyanda bulunursanız bu durumda bankanız yapmak istediğiniz işlemi nakit avans çekme olarak değerlendirmez ve böylelikle nakit avans ücreti yansıtılmaz.

İlginizi Çekebilir:  Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Kredi kartından çekilecek para miktarı nakit avans olarak bilinir;

  • Limitin ne kadarını kullanabiliriz; kredi kartında harcamak için bıraktığımız miktar, kredi kartından çekilecek tutarı etkileyecektir.
  • Kredi kartının nakit avans limiti; çoğu banka alabileceğiniz maksimum kredi limitinin yüzdesini belirlemektedir. Bankaya kredi kartından para çekerken sınırın ne olduğunu ve para çekme işleminden önce masrafların ne olduğu sorgulanmalıdır.

Nakit avans olarak kabul edilen kart işlemleri;

  • İpotek ödemesi
  • Fatura ödemesi
  • Seyahat parası
  • Hediye çeki satın almak

gibi işlemler için kullanılabilmektedir. Nakit avansın bankaya uzun vadede geri ödenmesi planlanıyorsa yerine kredi çekmek daha akılcı olacaktır.

Küçük bir sermaye sahibiyseniz ve bu parayı nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız 10.000 TL İle Ne İş Yapılır? adlı iş fikirlerine bakabilirsiniz.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir