Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Günümüzde kredi kartı kullanan oldukça fazla insan vardır. Kimileri nakit para taşımadan harcama yapmak için kimileri ise nakit sıkıntısı yaşadığı için kredi kartı kullanmaktadır.

Her kredi kartının da bir limiti olduğunu düşünecek olur isek kredi kartları sahiplerinin de limitleri doğrultusunda harcama yapabildiğini belirtmek doğru olacaktır. Kredi kartı limiti nasıl azalır konusu hakkında bilgi almak için makalemizin devamındaki detaylara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kredi Kart Limiti Azaltmak

Kredi kartı limitinin düşürtmek için öncelikli olarak bankayla iletişime geçmek gerekmektedir. Kredi kartı limiti düşürüldüğü zaman ise daha kredi kartınızdan daha az harcama yapabilir hale gelmektedir.

Kredi kartı limiti düşürme işlemi her banka için farklıdır. Dolayısıyla kullandığınız bankaya göre kredi limiti düşürme işlemini adım adım takip etmeniz gerekmektedir. Böylelikle kredi kartı limitiniz azalmış olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Limiti Düşürme

Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası Kredi Kartı limiti azaltmak için aşağıdaki adımları sırasıyla izlemeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası internet sayfasından, internet şubeciliğinden, Ziraat Mobil uygulamasından, ATM ya da müşteri hizmetlerine bağlanıp kimliğinizi doğrulayarak kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

Kredi kartı limiti düşürme Akbank, TEB, Yapı Kredi, VakıfBank, İş Bankası gibi hemen hemen her bankada benzer yöntemler ile gerçekleşmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti neye göre belirlenir? sorusunun cevabı aslında gayet basittir. Kredi kartlarınızın limitleri gelirinize ya da mal varlığınıza göre belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Başka Banka Kredi Kartı Borcu Ödeme

Yüksek geliri olan kişilerin kredi kartları limitleri düşük gelir sahiplerine göre isteğe bağlı olarak daha fazla olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kredi kartı limiti fazla olan insanların genellikle kredi kartı harcamalarının da düşük limitli kredi kartlarına göre daha fazla olduğu bilinmektedir. Yani kredi kartı limitiniz arttıkça nasıl olsa limitim var diyerek harcama yapmanız ileride daha fazla borçlanmanıza sebep olabileceği için dikkat etmeniz önerilir.

Kredi Kartı Limiti Otomatik Artış Özelliği

Bazı kredi kartlarında otomatik limit artış özelliği bulunmaktadır. Harcama yaptıkça ve düzenli ödemeler yaptığınız zaman bazı durumlarda kredi kartlarınızda otomatik olarak limit artışı gerçekleşebilir ve siz bu durumu fark etmeyebilirsiniz.

Bu opsiyonu kapatmak için internet şubeciliği aracılığıyla kredi kartı ayarları menüsüne girip limit ayarları kısmından otomatik limit artışı özelliğini kapatabilirsiniz. Ancak zaman zaman limitlerde sorun yaşıyor iseniz bu özelliği açık bırakarak zorlandığınız durumlarda limit artışı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı limitinin yetersiz olduğu durumlarda bu özellik ile otomatik artmasını sağlayabilirsiniz ancak yine de zaman zaman da olsa düzenli bir şekilde limitinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kredi kartı limitinizi kontrol altında tutup fazla harcamalardan da kaçınabilirsiniz.

Eğer kredi ihtiyacınız var ise anında kredi veren bankalar adlı yazımıza bir göz atarak hızlı kredi ihtiyacınızı karşılayacak bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir