Kredi Kartı Açık Provizyon Nedir?

Kredi kartı ile yapılan alışverişin karta yansıması için banka tarafından onaylanması gerekir. Banka onaylamadığı müddetçe alışveriş açık provizyonda bekler. İnternet şubesinde bu ifadeyi gören ve ilk defa bu terimi duyan kredi kartı kullanıcısı kredi kartı açık provizyon ne demektir sorusunu sorabilir.

Kredi kartından yapılan alışverişin tutarının kredi kartının limitinden düşmesi için geçen süreye bankacılık sektöründe Açık Provizyon Süresi denir. Süre içinde banka işlemi onayladığında kart kullanıcısının limitinden alınan ücret POS cihazının bulunduğu iş yerine geçer.

Kredi Kartı Açık Provizyon Ne Kadar Sürer?

Sanal veya normal alışveriş yapıldığında harcanan ücret hemen kredi kartına yansımaz. Alışverişin yapıldığı gün kredi kartının bankasının internet şubesinde kart borcuna bakıldığında harcama görülmez. Aynı gün bakıldığı için açık provizyonda beklemektedir. İşlemin karta yansıyabilmesi için bankanın onay vermesi gereklidir. Böyle bir durumla karşılaşan kredi kartı açık provizyon ne kadar sürer diye merak eder.

Açık provizyon süresi işlem yapılan POS cihazının hangi bankaya ait olduğuna göre değişir. Şayet POS cihazının bankası ile kredi kartının bankası aynı ise işlem büyük olasılıkla 1 gün içinde dönem içi hareketlere yansıyacaktır. POS cihazının bankası kredi kartının bankasından farklı ise dönem için hareketlere yansıması 2 günü bulacaktır. Düşük ihtimal olmakla birlikte bazen kredi kartı açık provizyon dönem içi hareketlere daha uzun sürede yansıyabilir. Bazen kredi kartından çekilmiş gözüken işlem dönem içi hareketlere yansımaz. Bunun nedenleri;

  • İş yerinin parasını bankadan bir sonraki gün alabilmesi için işlemin yapıldığı gün POS gün sonunu alması lazımdır. Gün sonunu internetteki işlemin başarılı olmamış veya POS’tan işlemin başarılı olduğunu gösteren slip alınmamış olabilir.
  • Bunlar veya farklı çeşitli nedenlerden dolayı gün sonu alınmadığında işlemin yansıması daha uzun sürer. Böyle bir durum yaşandığında işlem 7 gün boyunca açık provizyonda bekler sonra provizyondan düşer.
  • Dönem içi hareketlerde görülmez, borca eklenmez.
İlginizi Çekebilir:  Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilebilir Mi?

Kurumsal bankacılık konusunda Garanti ile çalışıyorsanız Garanti Bankası Günlük EFT İşlem Limiti Arttırma konusunda yazımıza giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir