Koronavirüs Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru 2020

kısa çalışma ödeneği

Corona virüsü nedeniyle ülkemizde çok sayıda iş yeri kapatılmış ya da kısıtlı çalışma durumuna geçmiştir. Pek çok ülkede olduğu üzere ülkemizde de İŞKUR kısaltmasıyla bilinen Türkiye İş Kurumu tarafından işveren ve çalışanlara destek paketleri sunulmaktadır.

Bu durumda iş yerleri sahipleri yani işverenler kısa çalışma talebinde bulunma hakkına sahiptir. İŞKUR tarafından yapılan duyuru neticesinde iş yerleri dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep nedeniyle kısa çalışma uygulaması başlatabiliyor.

Corona Virüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma talep eden işverenler virüsten kötü etkilendiği durumunu kanıtlar nitelikler ile birlikte; Kısa Çalışma Talep Formu ve Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi gibi evrakları İŞKUR e-mail adresine elektronik posta göndermek suretiyle başvuruda bulunabilir.

Başvuruların hızlı bir şekilde neticelendirilmesi adına olumsuz etkilenen işletmelerin buna nazaran kanıtları iletmesi önem taşımaktadır. Gereken durumlarda İŞKUR işveren ile irtibata geçip gerekli belgelerin ulaştırılmasını isteyebilmektedir.

Bunun ile birlikte başvurusu tamamlanan işverenlere başvurularının alındığına dair bilgilendirme yine elektronik posta yoluyla kurum tarafından yapılacaktır.

Tüm bunlara ek olarak önemli bir nokta ise; kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için 857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler dışında bir gerekçeyle işçi çıkarmamış olmak gerekmektedir.

İşveren Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Sonucu 2020

İş müfettişleri tarafından yapılan tespit sonucunda uygunluk durumu İŞKUR’a bildirilir. Kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenlerin zorlayıcı koşullar nedeniyle çalışma süresinin önemli ölçüde azalmış olduğunun tespit edilmesi gereklidir.

Tespitin ardından korona virüsünden etkilenilmesi nedeniyle kısa çalışma modeline giden işverenlere başvuru yaptıkları e-mail adresine geri dönüş yapılarak başvuru sonuçları bildirilir. Başvuru sonucu uygun bulunan işverenlerin de İŞKUR tarafından verilen süre zarfında Kısa Çalışma Bildirim Listesi evrağının güncellenmiş halini başvurdukları İŞKUR biriminin e-posta adresine iletmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Maddi Yardım Yapan Kurumlar ve Dernekler 2020

Kısa Çalışma Ödeneği Ücreti 2020 Ne Kadar?

Kısa çalışma modeline giden iş yerlerine başvurularının da olumlu sonuçlanması dahilinde İŞKUR tarafından çeşitli maddi kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunun için resmi bir hesaplama methodu mevcuttur.

Kısa çalışma ödeneği; sigortalı bireyin son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %60 oranına denk gelen tutardır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı ise aylık asgari ücret miktarının %150 oranını geçememektedir.

Haftalık çalışma süresini tamamlayamayacak şekilde çalışan kişilerin çalışılmayan sürelerine ilişkin her ayın beşinde kısa çalışma ödenekleri ödenmektedir. Ödemeler ise PTT Bank aracılığıyla yapılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi

Kısa çalışma ödeneği ne kadar süreyle ödenir? sorusu bu ödeneğe başvuranlar tarafından çok merak edilmektedir. Kısa çalışma ödeneği en fazla üç ay ödenmektedir.

İşverenler kısa çalışma ödeneği alan işçilerin çalışma sürelerini kayıt altına almak zorundadır. İstenildiği durumda bu kayıtlar İŞKUR ile paylaşılmalıdır. Koronavirüsü nedeniyle zor günler geçiren özel sektör işverenleri kısa çalışma ödeneğine İŞKUR’a başvurularını yapmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler :

Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız….
Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız….

Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi için tıklayınız….
Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi İçin tıklayınız….

Başvuru İçin Gerekli İl Elektronik Posta Adresleri :

Kısa Çalışma Başvurularında Kullanılacak Elektronik Posta Adresleri….

Başvuruyu tamamlamak için gerekli evrak ve e-posta adreslerine yukarıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak ettiğiniz konuları buradan yorum yazarak ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir