Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır?

Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı bir banka hesabından başka bir banka hesabına para transferi sıklıkla yapılmaktadır. Banka hesapları arasında para transferinin üç türü bulunmaktadır.

Aynı bankaya ait iki farklı hesap arasındaki para transferi havale işlemi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Eğer iki farklı banka arasında para aktarma yapılıyor ise EFT yöntemini kullanmanız gerekmektedir. Yurtdışı bankaları için para transferleri de swift aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Aşağıda verilen bağlantılardan bankalara ait EFT ve havale giri para aktarma işlemlerinin ücretlendirme tablosunu görebilirsiniz.

Havale Para Aktarımı Nasıl Yapılır?

Aynı bankaya ait hesaplar arası para transferi havale ile yapılmaktadır. Banka hesap numarası ya da banka IBAN numarası ile birlikte alıcının Ad Soyad detayını girerek para transferi işlemini tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Garanti Bankası Günlük EFT Havale İşlem Limiti Arttırma 2020

Bankaların mobil cep uygulamaları ya da internet şubecilikleri aracılığıyla havale işlemi çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Havale işlemi genellikle anında tamamlanmaktadır. Dolayısıyla aynı banka içinde bir hesaptan bir başka hesaba 7/24 para aktarmak mümkündür. Bunun en büyük avantajı ise haftasonu da bu işlemleri bekleme olmadan yapabilmektir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından farklı bir banka hesabına yapılan para aktarım işlemine EFT denilmektedir. EFT işleminin tamamlanması için paranın gönderileceği kişinin adı soyadı ve IBAN numarasının doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

EFT işlemleri haftaiçi mesai saatleri içinde tamamlanmaktadır. Dolayısıyla haftasonu ya da mesai saati dışında yapacağınız para transferleri mesai saatine kadar beklemede kalacak ve karşı tarafa ulaşmayacaktır. Bunun yanı sıra, EFT işlemi bankalar arası para transferi olduğu için her bankanın ayrı bir ücretlendirme tablosu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir