enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6396
EURO
10,1418
ALTIN
492,03
BIST
1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kuvvetli Sağanak
23°C
İstanbul
23°C
Kuvvetli Sağanak
Perşembe Gök Gürültülü
17°C
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C

Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi?

Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi?
21.04.2019
0
A+
A-

Uzun zamandır borcunu ödemeyen insanlar için genellikle yasal işlem başlatılır ve bu yasal işlemin son aşamalarından birisi de haciz işlemi olarak bilinmektedir. Günümüzde insanlar sırf borçlarını ödeyemediği için ellerindeki mal varlıklarını haciz işlemiyle kaybetmektedir. Ancak haciz işlemi borçlunun borcunu ödemesi için son aşama işlemlerden birisidir.

Ancak bir borcunuzu ödeyemediğiniz durumda direkt olarak haciz işlemi uygulanamaz. Öncelikli olarak yasal işlemler başlatılır, borçluya süre tanınır ve hatta taksit işlemleri uygulanır. Eşimin borcundan dolayı haciz gelir mi? sorusunun yanıtı için yazımızın devamına bir göz atın.

Eşimin Borcundan Dolayı Maaşıma ve Banka Hesabıma Haciz Gelir Mi?

Evlilik süresi boyunca eşinizin borcundan dolayı maaşınıza haciz gelmesi mümkün değildir. Eşinizin borcu eşinizi bağlamaktadır ve borç sahibi eşiniz olduğu için sadece kendisi sorumludur.

Aynı mantıkla ilerleyecek olur isek eşinizin borcundan dolayı banka hesabınıza ya da banka hesabınızdaki kişisel birikiminize haciz gelmesi pek mümkün değildir.

Kocamın Karımın Borcundan Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?

Öncelikli olarak eğer evin tapusu borçlu olan tarafa ait değil ise eşinizin borcundan dolayı tapusu size ait olan eve haciz gelmesi mümkün değildir. Ancak evin içindeki eşyalar evlilik yasası gereği ortak mallar sayıldığı için evdeki eşyalara haciz gelme olasılığı vardır.

İlginizi Çekebilir:  Annenin Babanın Kredi Borcu Çocuğa Kalır Mı?

Bu durumda da evde iki tane olan eşyaların haczi mümkündür. Evdeki eşyaların haczedilmemesi için de bu eşyaların eşinizin değil de size ait olduğunu ispat etmeniz gerekebilir. Böyle bir konu karşısında haciz memurlarını ikna etme aşaması da çok önemlidir. Haciz memurları kendi inisiyatifleri doğrultusunda da bir karara varabilir.

Ayrıca haczi caiz olmayan malların haczedilmesi yasal çerçeveler doğrultusunda mümkün değildir. Yani buzdolabı, çamaşır makinesi vb. gibi temel ihtiyaçların karşılandığı malların haczi caiz değildir.

Haczi caiz olmayan mallar ve haklar: Madde 82 – (Değişik: 18/2/1965-538/46 md.)

Yukarıdaki madde ise mevzuattan okunabilir böylelikle haczi caiz olmayan mal ve hakların tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu yazımız hukuki ya da resmi bir nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.