Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi?

Uzun zamandır borcunu ödemeyen insanlar için genellikle yasal işlem başlatılır ve bu yasal işlemin son aşamalarından birisi de haciz işlemi olarak bilinmektedir. Günümüzde insanlar sırf borçlarını ödeyemediği için ellerindeki mal varlıklarını haciz işlemiyle kaybetmektedir. Ancak haciz işlemi borçlunun borcunu ödemesi için son aşama işlemlerden birisidir.

Ancak bir borcunuzu ödeyemediğiniz durumda direkt olarak haciz işlemi uygulanamaz. Öncelikli olarak yasal işlemler başlatılır, borçluya süre tanınır ve hatta taksit işlemleri uygulanır. Eşimin borcundan dolayı haciz gelir mi? sorusunun yanıtı için yazımızın devamına bir göz atın.

Eşimin Borcundan Dolayı Maaşıma ve Banka Hesabıma Haciz Gelir Mi?

Evlilik süresi boyunca eşinizin borcundan dolayı maaşınıza haciz gelmesi mümkün değildir. Eşinizin borcu eşinizi bağlamaktadır ve borç sahibi eşiniz olduğu için sadece kendisi sorumludur.

Aynı mantıkla ilerleyecek olur isek eşinizin borcundan dolayı banka hesabınıza ya da banka hesabınızdaki kişisel birikiminize haciz gelmesi pek mümkün değildir.

Kocamın Karımın Borcundan Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?

Öncelikli olarak eğer evin tapusu borçlu olan tarafa ait değil ise eşinizin borcundan dolayı tapusu size ait olan eve haciz gelmesi mümkün değildir. Ancak evin içindeki eşyalar evlilik yasası gereği ortak mallar sayıldığı için evdeki eşyalara haciz gelme olasılığı vardır.

İlginizi Çekebilir:  Annenin Babanın Kredi Borcu Çocuğa Kalır Mı?

Bu durumda da evde iki tane olan eşyaların haczi mümkündür. Evdeki eşyaların haczedilmemesi için de bu eşyaların eşinizin değil de size ait olduğunu ispat etmeniz gerekebilir. Böyle bir konu karşısında haciz memurlarını ikna etme aşaması da çok önemlidir. Haciz memurları kendi inisiyatifleri doğrultusunda da bir karara varabilir.

Ayrıca haczi caiz olmayan malların haczedilmesi yasal çerçeveler doğrultusunda mümkün değildir. Yani buzdolabı, çamaşır makinesi vb. gibi temel ihtiyaçların karşılandığı malların haczi caiz değildir.

Haczi caiz olmayan mallar ve haklar: Madde 82 – (Değişik: 18/2/1965-538/46 md.)

Yukarıdaki madde ise mevzuattan okunabilir böylelikle haczi caiz olmayan mal ve hakların tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu yazımız hukuki ya da resmi bir nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir