Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar 2020 Nasıl Alınır?

Doğum yapan annelere doğum yardımının yanı sıra halk dilinde süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği yardımı da yapılmaktadır. Bu tarz yardımlar, ülkemizde doğum yapan kadınların doğum sonrasındaki masraflarına katkı sağlamak amaçlı vgerilmektedir.

Emzirme Ödeneğini Kimler Alabilir?

Doğum yapmış olan sigortalı kadınlar emzirme ödeneğinden faydalanabilir. Sigortalı olmak en önemli koşullardan birisidir. Ancak eğer doğum yapan kadının eşi sigortalı ise kadın yerine sigortalı eşe de emzirme ödeneği yapılmaktadır.

Emzirme ödeneği, 4/A ile çalışan ya da 4/B ile kendi hesabına çalışanlar için yapılmaktadır. Kamu görevlisi olan sigortalılara ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu usulünce kendi kurumları tarafından emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır.

Kimler Süt Parası Alabilir?

Yukarıda belirtilen kriterleri sağlayan kadınlar ya da kadınların sigortalı olmaması durumunda sigortalı eşler tarafından süt parası alınabilmektedir.

Devlette çalışanlar için ise süt paraları ödemeleri çalışılan kurum tarafından yapılmaktadır.

Emzirme Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

  • Hizmet akdi ile 4/A üzerinden sigortalı çalışanların, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primlerinin bildirilmiş olması,
  • 4/B üzerinden kendi adına çalışan sigortalıların ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primlerinin bildirilmiş olması ile birlikte genel sağlık sigortası primi dahil her türlü prim borçlarının ödenmiş olması,
  • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Devletin Gözlük Para Yardımı Ne Kadar? 2020

Emzirme Ödeneği 2020 Ne Kadar Oldu?

Aynı zamanda süt parası 2020 olarak da bilinen emzirme ödeneği, 2019 yılında 180 TL iken 2020 yılında 202 TL olarak belirlenmiştir.

Emzirme ödeneği hakkından yararlanmak için olan geçerli süre doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren beş yıl olarak belirlenmiştir. Beş yılı aşan durumlarda emzirme ödeneği hakkı düşmektedir.

Emzirme Ödeneği İçin Nasıl Başvurulur?

Emzirme ödeneği almak için eskiden olduğu gibi kuruma dilekçe verme şartı kaldırılmıştır. Artık dilekçe şartı olmadığı için yapılan doğumun ardından sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödeme yapılmaktadır.

Yeni doğum yapan ya da doğum yapmayı düşünen kadınlar için faydalı olabilecek bilgilerin yer aldığı doğum yardımı ne kadar? adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir