EFT Kaç Dakikada Karşı Hesaba Geçer?

EFT İşlem Süresi

Kısa adıyla EFT olarak bilinen Elektronik Fon Transferi, günümüz çağının en popüler para aktarım servisidir. Bir banka hesabından farklı bir bankaya ait hesaba para aktarımı EFT işlemi sayesinde gerçekleşmektedir.

EFT ile para aktarımı belirli zaman dilimi içinde gerçekleşebildiği için banka kullanıcılarının kafasında EFT ne kadar sürede karşı hesaba geçer? gibi sorular oluşmaktadır.

EFT İşlem Süresi Ne Kadar Sürer?

EFT işleminin aldığı vakit EFT yapılan zamanın yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu nedenle 1 dakika ile 30 dakika arasında ulaşma aralığına sahiptir. Genellikle günümüzde yapılan EFT işlemi maksimum 5 dakika içinde karşı hesaba geçmektedir. Ancak bazen yoğunluktan dolayı bu işlem süresi uzayabilmektedir.

Hesaba Ulaşmayan EFT İçin Yapmak Gerekir?

EFT yaptım karşı hesaba ulaşmadı diyorsanız öncelikli olarak yaptığınız EFT işlemini kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. Alıcı hesabın IBAN numarası, Ad Soyad gibi detaylarının eksiksiz bir şekilde doğru girilmiş olması gerekmektedir.

Tüm bilgiler doğru ve karşı hesaba para henüz ulaşmadıysa yoğunluktan dolayı olabilir. Yaklaşık 30 dakika bekleyip kontrol ettikten sonra yine ulaşmadıysa bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda yanlış yapılan EFT’lerde ertesi mesai günü para hesap sahibine geri dönmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2020

Ancak yanlış yapılan EFT işleminde para başka bir kişinin hesabına geçtiyse bu durumda belirli resmi prosedürler devreye girmektedir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak çağrı merkezi temsilcisine durumu aktarıp izlemeniz gereken adımları sorabilirsiniz.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT işlemini bankaların mesai saatleri içerisinde yaptıysanız iptal etmek için çok hızlı davranmanız gerekebilir. İptal etmek istediğiniz işlemin ardından hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp çağrı merkezi yetkilisi ile görüşüp yanlış işlem yaptığınızı belirtmeniz gerekir. Aksi taktirde mesai saati içinde yapılan EFT kısa süre sonra karşı tarafa ulaşır.

Eğer haftasonu ya da mesai saatleri dışında EFT işlemi yapmışsanız mesai saatine kadar EFT iptali yapabilirsiniz. Bunun için ise internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamalarına girerek bekleyen EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda çağrı merkezini arayarak da kimliğini doğrulayıp çağrı merkezi yetkilisinin EFT işlemini iptal etmesini sağlayabilirsiniz.

EFT gibi bir başka ödeme ile alakalı bankacılık işlemi olan otomatik ödeme talimatı nasıl iptal edilir? sorusunun yanıtı için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir