Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde nüfus artışının gittikçe hızlandığını belirtecek olur isek doğum yapan anne sayısının da arttığını söylemek doğru olacaktır. Dolayısıyla çalışmakta olan bayanlar doğum iznine ayrılır ve devlet tarafından doğum yardımı almaya hak kazanırlar.

Doğum yapan kişilere ödenen doğum parası ilk çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocuk gibi çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan anneler doğum yardımından yararlanabilirler. Doğum yardımı ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Yardımlar ise anneye, anne adına babaya ya da çocuğun kanuni temsilcisine yapılmaktadır. Ayrıca doğum yardımından yararlanmak için doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüğü aracılığıyla çocuğun KPS diye bilinen Kimlik Paylaşım Sisteminde kaydının yapıtırılması gerkemektedir.

Kaydın yaptırılmasının ardından ise Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doldurulup şahsen, posta ya da kargo yoluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar 2020 Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı İçin Ne Kadar Ödenir? 2020

Bir defaya mahsus olmak üzere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Kamuda çalışan işçilere ise kurumlarından almış oldukları tutarlar ile sosyal hizmetler tarafından verilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Ancak eğer kurumlardan alınan ödeme daha fazla ise doğum yardımı ödemesi yapılmamaktadır.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Zaman ve Nereden Yapılır?

Doğum yardımından yararlanan aileler, doğum yardımı ödemelerini PTT şubeleri aracılığıyla alabilirler. Ayrıca ödemeler, başvurunun kısa adıyla DYS olarak bilinen Doğum Yardımı Sistemine girildiği ayı takip eden ay içerisinde yapılmaktadır.

Doğum yardımı hususunda merak edilen en önemli konulardan biri ise dilekçeye nereden ulaşılabileceği sorusunun yanıtıdı. Doğum yardımı başvuru dilekçesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Anne yabancı baba Türk ise doğum yardımından yararlanmak mümkündür. Doğum yardımından yararlanabilmek için anne ya da babanın Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması yeterlidir.

Ailesini kaybeden kişiler için yapılan bir maddi yardım olan Öksüz ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? sorusunun yanıtı için ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir