Devletin Gözlük Para Yardımı Ne Kadar? 2020

Bazı insanlarda çocukluktan beri başlasa da belli bir yaşa geldikten sonra gözlük kullanımı gereksinimi oldukça fazladır. Bu doğrultuda kimileri uzağı görmekte güçlük çektiği için kimileri ise yakını görmekte zorlandığı için gözlük kullanmak durumundadır.

Ülkemizde sigorta kapsamında olan bireylerin devlet desteği ile gözlük satın alma hakları mevcuttur. Fakat pek çok sigortalının bu durumdan haberdar olmadığı biliniyor. Devletin gözlük yardımı nasıl alınır? sorusunun yanıtını sizler için hazırladığımız makalenin devamında bulabilirsiniz.

SGK Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet tarafından hastalara ücretsiz gözlük verilmemektedir. Devletin gözlük para desteğinden yararlanmak için öncelikli olarak kişinin sigortalı ve yeterli sayıda prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Bu şartlara uyan kişilerin devlet gözlük yardımından yararlanmak için devlet hastaneleri, üniversite ya da eğitim ve araştırma hastaneleri veya SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından göz muayenesi olarak gözlük reçetesi almaları gerekmektedir. Alınan reçete doğrultusunda gözlük çerçevesi ve gözlük camı destek parası yardımından yararlanmak mümkün olacaktır.

Ayrıca alınan reçetenin de geçerlilik süresi bulunmaktadır. Reçetenin geçerlilik süresi dolmadan kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde yeni bir reçete almanız gerekebilir.

Devlet Gözlük Camı Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor? 2020

Devlet desteği ile gözlük camı ve çerçevesi para yardımından üç yılda bir yararlanmak mümkündür. Bu doğrultuda 2020 yılında aldığınız yardım için bir diğer değişiklik için devlet desteğinden yararlanmak için 2023 yılında tekrardan başvurabilirsiniz.

Ancak göz bozukluk durumunda 0.5 dereceden fazla bir değişim var ise üç yıl gibi bir süreyi beklemeden devlet yardımından tekrardan yararlanma imkanı bulunmaktadır. Aynı şekilde 0.5 dereceden az ise gözlük ve çerçeve bedeli devlet tarafından karşılanmaz.

İlginizi Çekebilir:  Evden Emekli Maaşı 65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

Devletin gözlük camı ve çerçevesi için ödediği para ise başvuran kişinin sigorta primi, çalışma süresi ve doktorun verdiği rapor gibi kriterlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda çerçeve ve gözlük camı için 30 TL – 60 TL aralığında bir rakamın ödendiği söylenebilir.

Örnek vermek gerekir ise; alacağınız gözlük toplam 100 TL yapıyor ise devlet tarafından 40 TL’si karşılanır ve kalan 60 TL’yi kendiniz karşılamanız gerekir. Ancak gözlükçülere gittiğiniz zaman uygun fiyatlı bir çerçeve aradığınızı belirtirseniz genellikle tüm ücretin devlet tarafından karşılanacağı bir şekilde gözlük çerçevesi ve camı sizlere sağlanmaktadır.

Devlet Gözlük Camı Çerçevesi Para Desteği Nasıl Alınır?

İnternet aracılığı ya da SMS yöntemi ile SGK gözlük hakkını sorgulamak mümkündür. E-devlet üzerinden sorgulama yapacaklar buradaki bağlantı üzerinden sisteme giriş yaparak cam ve çerçeve bilgisi sorgulayabilirler.

Kısa Mesaj (SMS) Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama

SMS ile bilgi almak isteyenler ise 1 TL ücret karşılığında “CAM – TC Kimlik No – Aile Sıra No” ya da “CERCEVE – TC Kimlik No – Aile Sıra No” şeklinde 5502 kısa mesaj göndererek bilgi sahibi olabilirler.

Devlet Destekli Güneş Gözlüğü Almak

Görme problemi olanların ve yeni gözlüğe ihtiyacı olmayanların bir kısmının aynı zamanda devlet katkısı ile güneş gözlüğü satın almak istedikleri de bilinen bir gerçektir. Devlet güneş gözlüğü parasını karşılıyor mu? sorusunun cevabı yasal olarak hayır şeklinde bilinmektedir.

Ancak optikçiler tarafından bu uygulamaların yapıldığı bilinmektedir. Çünkü optik dükkanları ellerindeki faturalar ile devletten belirli dönemlerde ödeme almaktadır. Normal şartlarda devlet desteği numaralı gözlük çerçevesi ve camları için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir