Annenin Babanın Kredi Borcu Çocuğa Kalır Mı?

Kredi borcu olan ebeveynlerin vefat etmesi durumunda kredi borcunun çocuklara kalıp kalmaması çok merak edilen hukuksal meseleler arasında yer almaktadır. Ölen annenin babanın kredi borcu çocuğa kalır mı?

Anne ya da babanın vefatı durumunda kredi borçlarının olması durumunda borç mirasçılarına kalmaktadır. Çocuklar da mirasçılardan olduğu için sorunun yanıtı evet, borç çocuklara da kalabilir olarak yanıtlanabilir.

Ölen Babanın Borcu Oğluna Geçer Mi?

Kredi kartı borcu olan kişinin vefatı durumunda bankalar öncelikli olarak mal varlığıyla ilgilenirler. Eğer borçlunun mal varlığı, borcu kapsıyor ise bu durumda bankalar miras ile borcu kapatabilmektedir. Borçtan kalan kısım ise yasal varislere kalmaktadır.

Vefat eden babanın kredi borcu varsa ve bu krediye kefil olan birisi de mevcutsa öncelikli olarak kefil için yasal takip başlatılır. Kefil olmaması durumunda da yasal varisi olan oğluna ve diğer çocuklarına babasının borçları kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? Kime Kalır?

Ancak yaşam sigortası olduğu zaman, sigorta teminatı borç tutarı dahilindeyse sigorta tarafından borçlunun borcu ödenmektedir. Bu yüzden de borcu teminat alan hayat sigortası yaptırmak ihmal edilmemelidir.

Babamın Annemin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi?

Babanız ya da anneniz hayatta olduğu sürece kredi borçlarından yükümlüdürler. Aksi bir durum olmadığı sürece de çocuklarını ya da diğer aile bireylerini etkilemez.

Eğer baba ve anne hala yasal olarak birlikteliklerini sürdürmekte ise anne ya da babanın vefatı durumunda ölen kişinin hayat sigortası olmaması durumunda kredi borcu yasal mirasçılar olan eş ve çocuklara yansıyabilmektedir. Borca dahil olmamak için redd-i miras yaparak miras hakkından yararlanmamak tercih edilebilir.

Akıllarda kalan benzer bir soru olan ölen kişinin kredi borcu ne olur? sorusunun yanıtı için ise ilgili makalemize göz atarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir